Pacientams

Apie Spindulinę Terapiją

Spindulinė terapija – tai inovatyvus daug metų praktikuojamas onkologinių ligų gydymo metodas. Ji skirstoma į išorinę ir brachiterapiją(vidinė spindulinė terapija)

Išorinės spindulinės terapijos principas paprastas – linijiniame greitintuve per pagreitinimo liniją keliauja elektronai, šie elektronai pagreitinami tiek, kad atsitrenkę į taikinį suformuotų jonizuojančiąją rentgeno spinduliuotę (plačiausiai naudojama rentgeno spinduliuotė dėl jos tinkamų skvarbumo ir kitų fizikinių savybių) Ši spinduliuotė keliauja per daugialapį kolimatorių(anglų k. multi-leaf collimator arba MLC) kuris suformuoja gydymo lauką atitinkamai pagal taikinį ir jo kontūrą – švininiai lapeliai suformuojami taip, kad skleidžiama spinduliuotė patektų tik į apibrėžtą taikinį arba kitaip tariant tik ten kur ji yra reikalinga, taip kad gydymas būtų sėkmingas ir kad kuo mažiau aplinkinių sveikų audinių būtų pažeista.

Priešingai negu išorinė spindulinė terapija, brachiterapija vyksta iš vidaus, į patį naviką arba vidaus ertmę įvedant jonizuojančiosios spinduliuotės šaltinį. Brachiterapija gali būti dviejų tipų, didelės dozės(HDR anglų k. high dose rate) kuri atliekama naudojant 60-kobalto arba 192-iridžio šaltinius, šie šaltiniai naudojami dėl jų didelės trumpalaikės energijos sklaidos ir todėl gydymo trukmė nėra labai ilga. Mažos dozės brachiterapija(LDR anglų k. low dose rate) naudoja 137-cezio arba iridžio šaltinius, šis gydymas reikalauja ženkliai daugiau laiko dėl to kad spinduliuotės sklaida yra daug mažesnė, todėl dėl šio gydymo pacientams tenka išbūti nuo 12 iki 24 val. uždaroje patalpoje. Brachiterapija taikoma: krūtų; galvos ir kaklo; sarkomos bei odos navikų gydyme, bet dažniausiai moterims taikoma gydyti ginekologinei onkologijai kaip makšties ar gimdos, o vyrams prostatos.

D.U.K

Čia galite rasti įvairius dažniausiai užduodamus klausimus susijusius su spindulinės terapijos gydymu.

Spindulinės terapijos gydymo metu jonizuojančios spinduliuotės pluoštas
sugeneruojamas linijinio greitintuvo komponentų pagalba tik tam tikrais
laiko intervalais, šios spinduliuotės šaltinis yra pats linijinis greitintuvas.
Kadangi jonizuojanti spinduliuotė prasiskverbia per kūną ir išsisklaido gydymo patalpoje, tai po procedūros jūs netampate jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniu. Todėl jokių specifinių saugumo priemonių po spindulinės terapijos procedūrų nėra, nebent kitaip būtumėte informuoti gydytojų radioterapeutų ar radiologijos technologų. Dažnai pacientai klysta maišydami spindulinę terapiją su branduolinės medicinos tyrimais kurių atlikimui reikalingos intraveninės radionuklidų injekcijos, o po jų injekavimo reikalingos spec. sąlygos ir atstumo reikalavimai.

Priklausomai nuo gydomosios srities gali pasireikšti įvairios šalutinės
reakcijos, tarp jų ir odos nudegimas. Bet šis dalykas gali būti tik tam tikrų
onkologinių susirgimų gydymo atvejais, ypač kai liga arba jos išplitimas yra nustatytas arti odos paviršiaus. Tai dažniau pasitaiko krūtų, kaklo, bei įvairių galūnių(rankų, kojų ir kt.) gydymo atvejais. Bet šios šalutinės reakcijos yra laikinos, pasibaigus gydymui ir praėjus tam tikram laiko tarpui oda atsistato ir sugrįžta į pradinę būseną.

Šiam dalykui poreikio nėra kadangi gydymo metu sugeneruojama
spinduliuotė yra sutelkiama į gydomąją sritį ir susiformuojanti foninė aplinkos spinduliuotė nėra tokia stipri kad galėtų sukelti regos sutrikimus.

Tam tikri maisto papildai gali neigiamai įtakoti suteikiamo gydymo
kokybę. Dėl maisto papildų vartojimo kontraindikacijų kreipkites į jus
gydantį gydytoją onkologą radioterapeutą.

Spindulinė terapija yra laiko patikrintas ir visuomet tobulėjantis
onkologinių ligų gydymo būdas, kuris skiriamas siekiant sustabdyti ligos
progresavimą ir sumažinti tikimybę atsinaujinti.

Kadangi spindulinėje terapijoje gydymas vyksta milimetrų tikslumu, labai
svarbu, jog kiekvieno gydymo metu paciento pozicija atitiktų pradinę
kūno padėtį kuri buvo pirminio kompiuterinės tomografijos tyrimo(simuliacijos) atlikimo metu. Tad šios pirminės padėties tatuiruotės svarbios jūsų gydymo tikslumui. Jokiu būdu negalima savarankiškai ryškinti ar koreguoti gydymui skirtus žymenis(tatuiruotes) ant jūsų odos, palikite šiuos dalykus jus gydantiems radiologijos technologams.

Priklausomai nuo gydomosios srities bei sudaryto gydymo plano gali keistis trukmė pasiekus tam tikrus gydymo etapus. Bet įprastai gydymo trukmė nekinta, išskyrus atvejus kai įvyksta techniniai  nesklandumai.

Jums suplanuojamas ir skiriamas gydymas yra individualus ir priklauso
tik jums. Visi gydymai planuojami atsižvelgiant į įvairius faktorius kaip
onkologinės ligos specifiką, jos tipą, stadiją, sritį, išplitimą, progresavimą, tikimybę atsinaujinti ir kitus. Tai reiškia jog netikslinga lyginti savo gydymą su kitais pacientais kadangi jie visuomet skirsis, o dėl išgirstamų skirtumų gali atsirasti nepagrįstų baimių.

Neradote atsakymo į norimą klausimą?

Užpildykite užklausą šioje formoje!